قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / پنج اشتباه متداول درباره امنیت شبکه های بی سیم

پنج اشتباه متداول درباره امنیت شبکه های بی سیم

با ظهور شاخه های جدید فناوری بی سیم، تعداد شرکت هایی که با استفاده از روش های نامناسب تأمین امنیت، سیستم های خود را در معرض خطر قرار می دهند، باورکردنی نیست. به نظر می رسد، اغلب شرکت های دارای LAN بی سیم، به واسطه شناسایی نقاط دسترسی غیرمعتبر که ابزارها را به طور رایگان مورداستفاده قرار می دهند، به دنبال احراز شرایط استاندارد PCI هستند. با هدف آگاهی کاربران از آخرین ضعف های امنیتی (و البته بعضی از شکاف های امنیتی قدیمی) تصمیم گرفتیم، فهرستی از پنج اشتباه متداول را در تأمین امنیت شبکه های بی سیم در این مقاله ارائه کنیم. شناسایی این اشتباه ها حاصل تجربه های شخصی در جریان آزمون و ایمن سازی شبکه های مشتریان است.

۱) دیواره آتش= تأمین امنیت کامل در برابر ورود غیرمجاز به شبکه

اغلب سازمان ها، شبکه های بی سیم را به عنوان بخش مکملی برای شبکه سیمی خود راه اندازی می کنند. اتصال بی سیم، یک رسانه فیزیکی است و برای تأمین امنیت آن نمی توان تنها به وجود یک دیوار آتش تکیه کرد. کاملاً واضح است که نقاط دسترسی غیرمجاز، به واسطه ایجاد راه های ورود مخفی به شبکه و مشکل بودن تعیین موقعیت فیزیکی آن ها، نوعی تهدید علیه شبکه به شمار می روند. علاوه براین نقاط دسترسی، باید نگران لپ تاپ های بی سیم متصل به شبکه سیمی خود نیز باشید. یافتن لپ تاپ های متصل به شبکه سیمی که یک کارت شبکه بی سیم فعال دارند، اقدامی متداول برای ورود به شبکه محسوب می شود. در اغلب موارد این لپ تاپ ها توسط SSID شبکه هایی را که قبلاً مورد دسترسی قرار داده اند، جست وجو می کنند و در صورت یافتن آن ها صرف نظر از این که اتصال به شبکه قانونی یا مضر باشد یا شبکه بی سیم در همسایگی شبکه فعلی قرار داشته باشد، به طور خودکار به آن وصل می شوند. به محض این که لپ تاپ به یک شبکه مضر متصل شود، مهاجمان آن را مورد حمله قرار داده و پس از اسکن و یافتن نقاط ضعف ممکن است کنترل آن را به دست گرفته و به عنوان میزبانی برای اجرای حمله ها به کار گیرند. در این شرایط علاوه بر افشای اطلاعات مهم لپ تاپ، مهاجم می تواند از آن به عنوان نقطه شروعی برای حمله به شبکه سیمی استفاده کند. مهاجم درصورت انجام چنین اقداماتی، به طور کامل از دیواره آتش شبکه عبور می کند.

ما امنیت شبکه های معتبر و غیرمعتبر را ارزیابی کرده ایم و به این نتیجه رسیدیم که اغلب سازمان ها دیواره آتش شبکه را به گونه ای تنظیم می کنند که از آن ها در برابر حمله های مبتنی بر اینترنت محافظت می کند، اما امنیت شبکه در مقابل خروج از شبکه (Extrusion) و خروج غیرمجاز اطلاعات (leakage) تأمین نمی شود. اصولاً زمانی که درباره خروج غیرمجاز اطلاعات صحبت می کنیم، منظورمان خروج اطلاعات از شبکه است.

بسیاری از سازمان ها تنظیمات دیواره آتش را برای کنترل ترافیک اطلاعات خروجی به درستی انجام نمی دهند. در نتیجه این سهل انگاری معمولاً اطلاعات محرمانه سازمان به خارج منتقل می شود. به عنوان مثال، یکی از متداول ترین مواردی که هنگام انجام آزمون های امنیتی با آن مواجه شدیم، خروج اطلاعات شبکه سیمی از طریق نقاط دسترسی بی سیم بود. در این آزمون ها با استفاده از یک نرم افزار ردیاب (Sniffer) بی سیم توانستیم حجم زیادی از ترافیک اطلاعات خروجی ناخواسته را شناسایی کنیم. این اطلاعات شامل داده های مربوط به STP (سرنام IGRP ،(Speaning Tree Protocol سایر سرویس های شبکه و حتی در مواردی اطلاعات مربوط به NetBIOS بودند.

چنین نقطه ضعفی شبکه را به یک اسباب سرگرمی برای مهاجم تبدیل می کند. در حقیقت، نفوذ به چنین شبکه ای حتی نیازمند یک اسکن فعال یا حمله واقعی نیست. به واسطه ردیابی جریان اطلاعاتی یک شبکه بی سیم علاوه بر شناسایی توپولوژی بخش سیمی آن می توان اطلاعات مربوط به تجهیزات حیاتی شبکه و حتی گاهی اطلاعات مربوط به حساب های کاربری را به دست آورد.

۲) دیواره آتش= تأمین امنیت کامل در برابر ورود غیرمجاز به شبکه

این تصور اشتباه، بسیار گیج کننده است. چگونه می توان بدون اسکن شبکه از نبود تجهیزات بی سیم در آن مطمئن شد؟! در محل هایی که شبکه های LAN بی سیم راه اندازی نشده اند، علاوه بر نقاط دسترسی غیرمجاز، می توان از شبکه های Ad Hoc، دسترسی تصادفی لپ تاپ ها و ایجاد پل های ارتباطی با شبکه، به عنوان تهدیدات بالقوه برای امنیت شبکه نام برد. دسترسی تصادفی لپ تاپ های بی سیم یک خطر امنیتی برای صاحبان این لپ تاپ ها محسوب می شود. اگر شرکت مجاور شما از یک نقطه دسترسی بی سیم یا یک شبکه Ad Hoc استفاده می کند، احتمال اتصال تصادفی لپ تاپ های بی سیم عضو شبکه شما به این شبکه های بی سیم زیاد است. این اتصال نوعی خروج از شبکه است. مهاجمان نحوه بهره برداری از این شرایط را به خوبی می دانند و در نتیجه می توانند از یک نقطه دسترسی نرم افزاری یا Soft AP (نرم افزاری که از روی یک لپ تاپ اجرا می شود) برای ارسال شناسه های SSID موجود روی لپ تاپ به یک کامپیوتر خارج از شبکه و حتی ارسال آدرس IP لپ تاپ برای کامپیوتر خارجی استفاده کنند. چنان که گفته شد، این نقطه ضعف امکان کنترل لپ تاپ و حمله به شبکه سیمی را برای مهاجمان فراهم می کند. به علاوه، مهاجمان می توانند از طریق لپ تاپ، حمله های MITM (سرنام Man In The Middle) یا سرقت هویت را به اجرا درآورند.

http://pasakgroup.com

درباره ی mehdi95

مطلب پیشنهادی

نظام مديريت امنيت اطلاعات

نظام مديريت امنيت اطلاعات ISMS ، در مجموع يك رويكرد نظام‌مند به مديريت اطلاعات حساس …

ارائه شده توسط: فروشگاه اینترنتی کالای دیجیتال و الکترونیک پاساک